Pełnia Księżyca, Tatry, wzg. 404
6 czerwca z Woli Zgłobieńskiej, tej na Pogórzu Strzyżowskim zobaczyć można było niecodzienny, odległy fenomen przyrodniczy.
Zachód Księżyca za Tatrami obserwowany z Woli Zgłobieńskiej |
O Księżycu
Księżyc w pełni zawieszony nisko nad horyzontem już sam w sobie ma coś frapującego, takiego niemal magicznego i być może wynika to z faktu, że wydaje się ogromny, większy niż gdy oglądamy go wysoko na niebie. Księżyc będący w pełni zawsze znajduje się po przeciwnej stronie niż słońce. Często w takim momencie potrafi być zdeformowany, bledszy oraz mieć kolor czerwonawy co jest efektem działania dolnych warstw troposfery - różnic gęstości, temperatury, ciśnienia i załamania światła.
To tyle o księżycu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
O spektaklu z Tatrami i Księżycem
godz. 4:15
Dojeżdżam na miejscówkę, księżyca nie widać. Schował się za chmurami zasłaniającymi całe południowo-wschodnie i południowe niebo. Poniżej widok jaki zastałem.
Księżyca nie widać |
godz. 4:30
Słońce zaczyna wschodzić a jak wiemy księżyc w pełni zawsze znajduje się po jego przeciwnej stronie. No cóż, dzisiaj niebo przykrywają chmury. Spoglądam w azymucie przeciwnym do słońca i... nieoczekiwane świecąca tarcza wyłania się spod chmur, doskonale ją widać w przeciwieństwie do Tatr, które ledwo majaczą.
Zachód Księżyca za Tatrami zbliżenie . |
Cały zarejestrowany spektakl trwa od od 4:44 do 4:49 czyli około 5 minut.
O Tatrach
Jako, że jest to blog o dalekich obserwacjach oprócz księżyca mamy jeszcze Tatry, które teraz widać nadzwyczaj wyraźnie a przecież oddalone są o ponad 140 km w linii prostej od wzgórza w Woli Zgłobieńskiej. Pojawiły się w momencie zachodu księżyca i będą widoczne dzisiaj jeszcze bardzo długo.
Odległości:
- do Sławkowskiego -144,7 km
- do Durnego 141,2 km
- do Łomnicy 141 km
- do Lodowego Szczytu 142 km
- a do Księżyca .....
godz. 5:01
Cień Ziemi obsuwa się po szczytach, pierwsze promienie dosięgają wierzchołków.
Pierwsze promienie dosięgają Tatrzańskich szczytów. Ogniskowa 270 mm. |
A tu już całe Tatry oświetlone przez promienie słoneczne (szerszy Kadr), ogniskowa 120mm |
Na koniec o wzgórzu
Miejscówka to bezimienne wzgórze o wysokości 405 m z bardzo ładnym widokiem i równocześnie z bardzo dobrym dojazdem, gdzie można spokojnie przystanąć i przy odpowiednich warunkach pogodowych zobaczyć odlegle Tatry. Właściwie jest to punkt graniczny dla trzech miejscowości - Pstrągowej, Wiśniowej i Woli Zgłobieńskiej właśnie, ja stałem w obszarze administracyjnym tej trzeciej. Miejscówaka ma duży atut dalekoobserwacyjny, mianowicie o odpowiedniej porze roku można stąd podziwiać zarówno zachody księżyca jak i słońca za Tatrami. Oba wydarzenia są fenomenami bardzo frapującymi, bardzo przykuwającymi zmysły i równocześnie fascynującymi.
Przypisy:
- Miejsce: Wola Zgłobieńska , 49°58'18.6"N 21°45'18.3"E
- Data: 06.06.2020
- Wysokość: 404 m n.p.m.
- Najdalej na zdj.: Sławkowski - 144,7 km
Komentarze
Prześlij komentarz